wtorek, 29 stycznia 2013

Koralina i tajemnicze drzwi

    Koralina przeprowadza się wraz z rodzicami do nowego domu. Tam odnajduje drzwi do innego, alternatywnego świata, gdzie pozornie jest lepiej. Rodzice są kochający i poświęcają swojej córce całą swoją uwagę. O tym właśnie marzyła Koralina. Jednak nie wszystko jest takie, jakie sobie dziewczynka wyśniła. Ten świat jest dla niej niebezpieczny, musi stamtąd uciekać...

     Koralina i tajemnicze drzwi to film dla starszych dzieci, które nie tylko lubią ciepłe, słodkie historie.  Film momentami jest straszny i mroczny. W kinach pojawił się z adnotacją, iż jest to obraz dla osób powyżej 12 roku życia. Jednak czy baśnie i legendy czytane najmłodszym pozbawione są okrucieństwa i straszności? Należy jednak pamiętać o indywidualnym podejściu do każdego dziecka.
     
Od strony formalnej obraz spełnia wymagania widza. Barwy, muzyka idealnie współgrają z nastrojem filmu. Twórcy realizując swój projekt wykorzystali animację poklatkową. 

Koralina to opowieść o marzeniach, potrzebie miłości, walce ze strachem i złem. 
















poniedziałek, 28 stycznia 2013

Baśnie Hans Christiana Andersena

      Baśnie Andersena są nieśmiertelne, nieodmiennie zachwycają od XIX wieku. Któż ich nie zna...? Jednych przerażają, innym dają pocieszenie. Bawiąc uczą. Opowieści smutne i straszne przeplatają się z  zabawnymi. Świat stworzony przez Andersena jest niezwykle bogaty. 
     W księgarniach można znaleźć zatrzęsienie różnych wydań, opracowań, tłumaczeń dzieł tego duńskiego pisarza. 
     Mnie niezmiennie zachwyca stare wydanie Baśni z ilustracjami Jana Szancera. 






Autor: Hans Christian Andersen
Ilustracje: Jan Marcin Szancer 
Rok wydania: 1957

    Kilka lat temu pojawił się w sklepach muzycznych audiobook - Baśnie Andersena czytane przez  Michała Żebrowskiego. Aktor bez zbędnej teatralności, ze swoistą prostotą zinterpretował wybrane baśnie duńskiego pisarza. Warte odsłuchania. 




Autor: Hans Christian Andersen
Wykonawca: Michał Żebrowski
Data wydania: 2009
Nośnik: CD










niedziela, 27 stycznia 2013

Piotruś i Wilk

       Piotruś i Wilk  to krótkometrażowy brytyjsko-polski film lalkowy oparty na baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa.  Film zdobył statuetkę Oskara za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.
  
     Bohaterem opowieści jest Piotruś, wychowywany przez dziadka. Staruszek chce ochronić wnuka przed wszelkim złem świata. Chłopiec jednak do świata się garnie. Pod nieuwagę dziadka wraz z przyjaciółmi - kaczką i ptaszkiem, przedostaje się do zakazanego lasu. Tam poznaje okrucieństwo świata, widzi śmierć przyjaciela i walczy z groźnym Wilkiem...
      
     Piotruś i Wilk to baśniowa opowieść, pięknie zrealizowana. Wyjątkowa muzyka, która nie jest tłem dla filmu, a jego pierwszoplanowym bohaterem  harmonijnie współgra z obrazem.

  To historia o przyjaźni, pokonywaniu własnych słabości i leków, o dobroci i przebaczaniu.  







Reżyseria: Suzie Templeton
Scenariusz: Suzie Templeton, Marianela Maldonado
Produkcja: Se-ma-for, BreakThru Films, Storm Studios
Rok produkcji: 2006
Długość: 30 minut


sobota, 26 stycznia 2013

Zielony wędrowiec

Zielony wędrowiec - przedstawienie, musical wystawiony przez bielski Teatr lalek. Sztuka  na podstawie książki Liliany Bardijewskiejo o tym samym tytule. Książka nie zachwyca, przedstawienie wręcz odwrotnie. Rewelacyjne kostiumy, świetna muzyka i scenografia powodują, że widz zostaję wchłonięty przez akcje i wraz z Zielonym Wędrowcem wyrusza w świat barw.

      Zielony stworek nie pasuje do szarej stworki, czuje się odrzucony, nie lubi swej inności,  wyrusza więc w podróż na poszukiwanie zielonej rzeki. Wędruje przez krainy, gdzie każda naznaczona jest jednym kolorem. Odwiedza krainę czerwoną, żółtą, niebieską.... Poznaje nowe postacie i najróżniejsze emocje. Odkrywa światy dla niego do tej pory obce. Dociera do celu, ale gdy zobaczy wreszcie zieloną rzekę zatęskni za swoją szarą stworką i zapragnie powrotu. Wróci do dawnych znajomych, ale już odmieniony. Każda kraina jest wspaniała, ale jednokolorowa..., a jakby tak żyć w tęczowej stworce?

Zielony wędrowiec to opowieść o tolerancji, o odwarze spełniania marzeń oraz o akceptacji inności.





Przedstawienie dla widzów od 7 lat.

Liliana Bardijewska Zielony Wędrowiec
reżyseria: Paweł Aigner
kostiumy: Zofia de Ines
dekoracje: Sławomir Lewczuk
muzyka: Roman Opuszyński
ruch sceniczny: Marzena Biesiadecka
aktorzy: Małgorzata Bulska, Katarzyna Koziara, Marta Marzęcka, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski, Włodzimierz Pohl

piątek, 25 stycznia 2013

Niefruwak piechotny

      -Przedstaw raczej powody, dla których chodzisz, zamiast fruwać. - Z powodu piechotności niefruwaków. Zresztą nie wiem, kim poza nazwą jestem. Więc na wszelki wypadek... - Nie wiesz, kim jesteś! - przerwała mu Świstunka. - Wobec tego nie jesteś wcale!

      Opowieść o stworzeniu, które nie wiedziało kim jest, skąd się wzięło i po co żyje. W czasie swej wędrówki po świecie próbuje rozwiązać  zagadkę swojego istnienia, bo nie może być przecież tak, że jest się Nikim. 
       Niefruwak piechotny to urocza, niedługa książeczka, która zachwyci nie tylko historią, ale również barwnymi ilustracjami.

         To opowieść o szukaniu tożsamości, własnego miejsca w świecie i akceptacji inności. 






























Autor: Joanna Kulmowa
Tytuł: Niefruwak piechotny
Ilustracje: Gosia Mosz